White label · ready to launch

Our formula,
your label.

Our intimate musks, Musc Tahara and Gel Tahara, are already formulated in a French laboratory in the Grasse region. Choose your scent and packaging; we deliver under your brand.

Alcohol-free · Made in France · From 100 g

Flacon FMT Musc Tahara Classique de 1 kg accompagné de feuilles d’étiquettes et d’un carton sur un établi de conditionnement.

Catalogue formula

already stabilised in the laboratory

100 g → 5 kg

your label

01 — Choose your base

Three bases, one signature trail.

All share the cottony, jasmine cream base that defines our house.

Musc Tahara — intimate musk — Monoï — 1KG — laboratoire FMT

Classic

Alcohol-free

Musc Tahara · intimate musk

Monoï

A creamy, pearlescent intimate musk, available in twenty scents.

€25.00/ 100 g

Gel Tahara — intimate musk gel — Strawberry Candy — 1KG — laboratoire FMT

Scented

Alcohol-free

Gel Tahara · intimate musk

Strawberry Candy

Tahara intimate musk in a fluid, non-sticky gel texture.

€30.00/ 100 g

Eau de parfum — Pistachio — 500G — laboratoire FMT

Scented

Eau de parfum

Pistachio

Fluid and sprayable, bringing twenty scents to a familiar perfume format.

€45.00/ 500 g

02 — Choose your scent

The pyramid, before the label.

Each scent is documented note by note. You know what you are selling before you order.

Classic

MUSC-TAHARA-CLASSIQUE

Classic

Top note Cotton, White musk
Heart note Fresh linen, Oriental flowers
Base notes Cottony notes, Jasmine cream

An oriental perfumery classic with cotton and white musk notes, developing into a bouquet of fresh linen and oriental flowers.

  • Twenty scents
  • Detailed notes
  • Professional sizes

Made in a French laboratory in the Grasse region. Compliant with European cosmetics regulation (EC No 1223/2009).

03 — Choose your size

Five sizes, volume discounts.

Supplied in neutral packaging, ready to label, for precise repackaging with no waste. Prices depend on the family: classic musk is the most affordable, and eau de parfum the least expensive per kilo.

100 g

Your unit price

€25.00

Classic Musc Tahara · intimate musk

€250.00 / kg

Scented Musc Tahara · intimate musk
€30.00 €300.00 / kg
Gel Tahara · intimate musk
€30.00 €300.00 / kg
Packaging
100 g container
Labels with your branding
On quotation
Dispatch
Free from €99

250 g

Your unit price

€40.00

Classic Musc Tahara · intimate musk

€160.00 / kg

Scented Musc Tahara · intimate musk
€50.00 €200.00 / kg
Gel Tahara · intimate musk
€50.00 €200.00 / kg
Packaging
250 g container
Labels with your branding
On quotation
Dispatch
Free from €99

500 g

Your unit price

€75.00

Classic Musc Tahara · intimate musk

€150.00 / kg

Scented Musc Tahara · intimate musk
€80.00 €160.00 / kg
Gel Tahara · intimate musk
€80.00 €160.00 / kg
Eau de parfum
€45.00 €90.00 / kg
Packaging
500 g container
Labels with your branding
On quotation
Dispatch
Free from €99

1 kg

Your unit price

€130.00

Classic Musc Tahara · intimate musk

€130.00 / kg

Scented Musc Tahara · intimate musk
€140.00 €140.00 / kg
Gel Tahara · intimate musk
€150.00 €150.00 / kg
Eau de parfum
€80.00 €80.00 / kg
Packaging
1 kg container
Labels with your branding
On quotation
Dispatch
Free from €99

5 kg

Your unit price

€600.00

Classic Musc Tahara · intimate musk

€120.00 / kg

Scented Musc Tahara · intimate musk
€650.00 €130.00 / kg
Gel Tahara · intimate musk
€700.00 €140.00 / kg
Eau de parfum
€350.00 €70.00 / kg
Packaging
5 kg container
Labels with your branding
On quotation
Dispatch
Free from €99

The process

From your order to your bottle.

Our

formula

+

Your

logo

=

Your

finished product

Bécher de laboratoire rempli de liquide rouge cerise, entouré de cerises fraîches.

Catalogue formula

01 / 05

WHITE-LABEL

01 / 05 · Scent

Choose your scent

Twenty scents, from the classic cotton and white musk to scented variations. Order the sample pack, discover the fragrances and make your choice.

scents in the catalogue
20
packs currently available to order
2

02 / 05 · Production

Production

Your volume is drawn from batches made in a French laboratory in the Grasse region. Nothing is reformulated: you receive the formula you sampled.

starting size depending on the product family
100 g / 1 kg
largest size
5 kg

03 / 05 · Packaging

Custom packaging

Neutral packaging ready for your label, or one of five compatible containers. Labelling under your brand is quoted individually.

compatible containers
5
variations in the catalogue
480

04 / 05 · Support

Technical support

Available technical information is provided for each product family and scent. Details specific to your project are confirmed before production.

scents per family
20
cosmetics regulation
CE 1223/2009

05 / 05 · Delivery

Your product

Dispatched under your brand within 48 business hours, with free shipping from €99 to France, Belgium and Luxembourg. We ship worldwide: outside these destinations, customs duties are payable by the recipient.

free shipping
99 €
dispatch in business hours
48 h

04 — Packaging

The packaging is yours to choose.

Five containers compatible with our formulas. We supply the bulk product; you choose how it is used.

01

Applicator vial

02

Roll-on

03

Jar

04

Airless pump

05

Tube

Cinq contenants neutres sur une paillasse de laboratoire : fiole à tige, roll-on, pot, pompe airless et tube.

Dispatch

Allow 2 to 4 weeks depending on your project. Send us your label artwork, or we can put you in touch with our partner agency Digi&Co. Labelling under your brand is quoted individually.

Frequently asked questions.

Can I sell under my own name?

Yes. The bulk product is supplied without your branding. Retail packaging and labelling are quoted individually after compatibility checks.

What is the minimum quantity?

The starting size is 100 g for four families, and 1 kg for Linen spray and Body mist, with no overall minimum order. Under your label, allow 50 units per reference, meaning each scent and size combination. Free shipping starts at €99.

Are the formulas compliant?

They are made in a French laboratory in the Grasse region and comply with European cosmetics regulation (EC No 1223/2009). Available technical information is provided for each product family and scent.

How should I store the product?

Exact conditions depend on the formula and are confirmed in the product documentation. Keep the product in its closed packaging, away from light and extreme temperatures.

Start with the scent.

Discover our six sample packs: 20 scents and 20 samples of 2 ml per product family, in vials or sprays depending on the product.